BRF Eda i Knivsta kommun minskade administrationen och ökade tryggheten med ett säkert passersystem från RCO Security

 

När behoven förändrades för BRF Eda i Knivsta kommun krävdes säkrare och smartare lösningar. Styrelsen tog därför beslut om att investera i RCOs passersystem -detta för att öka tryggheten för de boende och för att investera i säkerhet, kontroll och enkel administration.

 

Behov av modern administration och ökad trygghet

För ett par år sen bestod en stor del av styrelsens ärenden i manuell nyckelhantering, inbrott i förråd, trasiga och uppställda dörrar och ett krångligt administrationssystem. Det stod klart att det befintliga passersystemet inte längre mötte föreningens behov.

 

Föreningen hade som ambition att ta ett helhetsgrepp om fastighetens digitalisering för att kunna säkerställa säkerheten och funktionaliteten. Samtidigt fanns ett krav på att minska den manuella hanteringen och i stället arbeta mer digitalt. En viktig del i detta var integration för att kunna koppla ihop funktioner som exempelvis tvättstugebokning och inpassering i ett och samma system.

 

bf eda i knivsta kommun fasad.jpg

 

En långsiktig investering i ett system som växer med behoven

Systemet byggdes successivt ut och med mjukvaran R-CARD M5, en flexibel och skalbar programvara som gör det enkelt att hantera hela fastighetens säkerhet, läsaren ReadR 509 i entréer och förrådsdörrar. Boende i fastigheten kunde nu dessutom enkelt boka tvättid i mobilen på väg hem från jobbet tack vare integrationen mellan RCOs passersystem och appen Bokamera.

 

Nu kunde föreningen både öka tillgängligheten och samtidigt se till att rätt person kunde ta sig in på rätt plats vid rätt tillfälle och samtidigt säkerställa säkerheten i tvättstugan, entréportar, cykelrum och förråd.

 

Resultatet blev: minskad nyckelhantering och ökad trygghet

Med RCOs lösningar och med installation av partnern Värdeskydd som även ansvarar för drift och service, har BRF Eda gått från manuell nyckelhantering till digital kontroll. Idag kan styrelsen enkelt administrera behörigheter, lägga till och ta bort taggar samt styra vem som har tillgång till vilka utrymmen. De slipper all manuell nyckelhantering och mail om inbrott eller skadegörelse och kan i stället fokusera på att utveckla föreningen med vetskapen om att passersystemet gör jobbet.

 

drönarbild på brf eda i knivsta kommun.webp

 

Därför ska du välja RCO Security

För BRF Eda blev RCO Security mer än en leverantör, de blev en partner som skapar struktur, trygghet och långsiktig hållbarhet i fastigheten. Med produkter och lösningar från RCO får fastighetsägare ett system som är lätt att använda, enkelt att bygga ut och anpassat för verklighetens behov.

 

 

Om RCO Security

Vi utvecklar, tillverkar och säljer tjänster och produkter inom passersystem och larmsystem i Sverige. Vi jobbar nära kunden för att förstå behoven och tillsammans utveckla rätt system. Från stora integrerade säkerhetssystem för styrning av tillgång, passage och inbrottslarm i flera fastigheter spridda över landet, till kodlås för en enda dörr. För mer information vänligen besök www.rco.se.